Utorak, 23 travnja, 2024

Rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta na Nedjelju Božje Riječi gostovao u Vrsaru

Kada je papa Franjo 30. rujna 2019. apostolskim pismom u obliku motu propria „Aperuit illis“ odredio da treća nedjelja u godini bude posvećena slavljenju, razmišljanju i širenju Božje riječi, posebno je naglasio ekumensku dimenziju jer „Sveto pismo pokazuje onima koji priginju svoje uho Božjoj riječi put kojim treba ići kako bi se prispjelo istinskom i čvrstom jedinstvu. Prenoseći tu papinu namjeru u sadašnji trenutak rata, nemira i neizvjesnosti, a ujedno osmine za jedinstvo kršćana, Nedjelja Božje riječi na osobit je način proslavljena u Vrsaru, gdje je na poziv domaćeg župnika vlč. Lina Zohila, euharistijsko slavlje predvodio prof. dr. sc. Željko Tanjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Rektor Tanjić je u propovijedi naglasio važnost Božje riječi za život kršćana. Zaustavio se na riječima proroka Izaije kojima u vremenima za Izraelce teškog asirskog sužanjstva, kada je sve izgubljeno, a kojima naviješta radosnu vijest, ispunja ljudske duše nadom, vjerom koja se čini nemogućom ljudskom snagom – već tada Božja riječ obrće cjelokupnu logiku ljudskog razmišljanja – jer Gospodin će skinuti taj teški jaram s njihovih pleća, ali ne logikom sile. Riječi proroka Izaije „Narod koji je u tmini hodio svjetlost vidje veliku; one što mrklu zemlju obitavahu svjetlost jarka obasja“ ostvaruju se upravo u Kristu, te s razlogom ih odabire evanđelist Matej, a koje nam Crkva nudi u današnjem čitanju. Nadalje, naglasio je, Isus nas poziva na stalno obraćenje, na življenje Božje riječi, jer ponekad se grčevito držimo određenih formi, zamjenjujući samo evanđelje formama crkvenog života nastalih u određenim povijesnim okolnostima.

M. Martinčević