Četvrtak, 28 ožujka, 2024
Katehetski ured

Katehetski dan Porečke i Pulske biskupije, 2021.

U organizaciji Katehetskog ureda Porečke i Pulske biskupije u sportskoj dvorani Pazinskog kolegija održan je u četvrtak,  26. kolovoza, Katehetski dan, prigodom početka nove školske i vjeronaučne godine. Redoviti godišnji susret vjeroučitelja u osnovnim i srednjim školama s područja naše biskupije, odgojiteljica u vjeri, župnih animatora, redovnica i svećenika, okupio je 70-ak sudionika, a dočekao ih je predstojnik mr. Maksimilijan Buždon i tajnik Katehetskog ureda vlč. Sergije Jelenić.

Nakon zajedničke molitve i pozdrava predstojnika vlč. Buždona, predavanje na temu Izabrane teme iz kanonskog prava održao je mons. dr. Dražen Kutleša, nadbiskup koadjutor Splitsko-makarske nadbiskupije i apostolski upravitelj Porečke i Pulske biskupije. Govorio je o temi koja je aktualna zadnjih godina, a to je zaštitita maloljetnika i ranjivih osoba. U svm izlaganju govorio je o primjenama kanonskih odredbi u slučaju prijave za kažnjivo djelo klerika protiv šeste Božje zapovjedi počinjeno s maloljetnikom (osoba koja je mlađa od osamnaest godina, a s maloljetnikom se izjednačava i punoljetna osoba koja ima smanjenu uporabu razuma), kako je žrtva u središtu brige ozdravljenja, kako ju vratiti u krilo Katoličke Crkve te o odgovornosti poglavara. No u pripremi su, na razini HBK i smjernice koje će se odnositi i na laike koji djeluju unutar Crkve. Predavač je uvodno citirao papu Franju iz govora o dostojanstvu djece i zaštiti maloljetnika u Crkvi: „Želimo s lica zemlje ukloniti nasilje i svaki oblik zlostavljanja maloljetnika. Pogledajmo ih u oči: moramo ih voljeti kao remek-djela i djecu Božju. Imaju pravo na dobar život. Naša je dužnost učiniti sve moguće kako bi ga imali.” „U zlostavljanju vidimo ruku zla, koja ne štedi ni dječju nevinost. Nikakva objašnjenja nisu dovoljna za zlostavljanja koja su počinjena prema djeci. Moramo s poniznošću i hrabrošću priznati da stojimo licem u lice s misterijem zla, koji najbrutalnije pogađa one najranjivije, jer su oni Isusova slika. Upravo zbog toga u ovim trenucima raste svijest Crkve o dužnosti ne samo da se disciplinskim mjerama i civilnim, kao i kanonskim, procesima suzbiju najteži slučajevi zlostavljanja, već i da se odlučno suočimo s fenomenom zlostavljanja unutar i izvan Crkve. Crkva se osjeća pozvanom boriti protiv ovog zla koje dotiče središte njenog poslanja: naviještanje Evanđelja malenima.” Budući kako se činima zlostavljanja maloljetnika i ranjivih osoba pogađaju temeljna moralna, spasenjska i pravna dobra ljudske osobe i Crkve kao zajednice vjernika i Kristova Mističnog Tijela, te budući kako se takvim činima iznevjeruje obilježje duhovnog utočišta i mjesta susreta s Bogom koje svako crkveno ozračje mora prema svojoj naravi pružati i štititi, želimo jasno reći — takvi čini nisu i nikad ne mogu biti smatrani sastavnim obilježjem vjerničkog identiteta osobe niti identiteta Crkve kao zajednice vjernika! Naprotiv, takve čine zlostavljanja najteže osuđujemo kao tragična narušavanja i povrede naravno-pravnih dobara koja predstavljaju temeljne vidike ostvarenja maloljetne ili ranjive ljudske osobe, istaknuo je Nadbiskup. Govorio je zatim o načelima za oblikovanje kulture sigurnosti i zaštite maloljetnika i ranjivih osoba; iznio je osnovne smjernice glede sustava prijave slučajeva zlostavljanja maloljetnika te o suradnji s nadležnim tijelima državne vlasti glede prijave i procesuiranja počinitelja kažnjivih djela spolne naravi prema maloljetnicima ili ranjivim osobama. Istaknuo je da ako se radi o kleriku Crkva, uz državne vlasti, paralelno vodi postupak, dok se za laike provode civilne mjere i biskupija ništa ne poduzima dok ne završi građanski postupak. Sve se odredbe i dokumenti na tu temu mogu naći i na stranicama Hrvatske biskupske konferencije: https://hbk.hr/.

Nakon predavanja i odgovora na postavljena pitanja, uslijedila je podjela kanonskih mandata, a potom su vjeroučitelji preuzeli nove vjeronaučne udžbenike (za 4., 8. r. osnovnih, i 4. r. srednjih škola) i radne bilježnice (za 4. i 5. razred). Također nazočni su dobili novu knjižicu kratkih meditacija, svećenika i mučenika, blaženog Francesca Bonifacia pod naslovom S Evanđeljem u ruci. Predstojnik Katehetskog ureda je na kraju zahvalio Nadbiskupu na predavanju, a ravnatelju Kolegija vlč. Maksimilijanu Ferlinu na gostoprimstvu i pripremljenom domjenku. (np)