Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Blagoslov nove velike slike Preobraženja

U župi sv. Ivana Krstitelja u Puli mons. Ivan Milovan, porečki i pulski biskup u miru, blagoslovio je na svetkovinu Bogojavljenja, 6. siječnja 2020., novopostavljenu sliku Preobraženja Gospodinova. Sliku je izradio ak. slikar Anto Mamuša iz Bosne i Hercegovine, kao i ostale slike u crkvi, koje prikazuju svece, rad su istog autora. Dimenzije novopostavljene slike su 330 cm x 220 cm. Slika je postavljena iznad oltara, na najveću plohu osmerokutne kupole koja dominira stropom crkve. Iako je stigla i postavljena još prije Božića odlučeno je da blagoslov bude o svetkovini Bogojavljenja.

Pozdravljajući biskupa, svećenike fra Nikicu Batistu i fra Nikolu Rožankovića i vjernike, župnik o. Đuro Hontić, istaknuo je da se uskoro napunja petnaesta obljetnica blagoslova temelja ove crkve koje je 5. veljače 2005. godine, u nazočnosti ondašnjeg provincijskog ministra franjevaca konventualaca fra Ilije Miškića, župnika o. Tomislava Cvetka i ostale subraće svećenika i redovnika, blagoslovio tadašnji ordinarij porečke i pulske biskupije mons. Ivan Milovan. Danas, petnaest godina kasnije ovim blagoslovom slike moglo bi se reći da je crkva iznutra dostojna uređena i privedena svojoj svrsi da se u njoj može okupljati župna zajednica na euharistijskim slavljima. Župnik je zahvalio svim župljanima među kojima su bili nazočni i neki od graditelja crkve, ali i svim darovateljima i dobročiniteljima, a na poseban način zahvalio župljanki Karin Peruško koja je financirala ovu sliku.

Otac biskup je, govoreći u svojoj propovjedi o današnjem blagdanu rekao da slaveći ove Božićne blagdane, stojimo pred Otajstvom veličine Božje ljubavi koja se utjelovila i došla među nas ljude. Blagdan Bogojavljenja je blagdan cijeloga čovječanstva, jer svi smo pozvani otkriti Isusa, svi smo mi Bogotražitelji. Nas je zvijezda vjere dovela do Krista, mi ga susrećemo u Riječi Božjoj, u molitvi, u Euharistiji i u drugim sakramentima, da bismo mogli „drugim putem“ vratiti se u svjetlost i život.

Današnji blagoslov nove slike Preobraženja koja je postavljenja u ovoj crkvi sv. Ivana Krstitelja, svima nama doziva u pamet događaj koji se dogodio na putu u Jeruzalem, kada je Gospodin objavio svoju slavu trojici svojih učenika.

I u našem životu postoje trenutci slave. I ova proslava Božića, ili hodočašća u neko svetište, ili neki trenutci molitve, ispovijedi… svatko od nas ima iskustvo kako to traje samo jedno kratko vrijeme, a onda dalje moramo nastaviti nošenje svojega križa, kako je to i Isus na gori Preobraženja rekao da ga čeka Muka i smrt prije slave Uskrsnuća.

Svako srce koje se otvara Kristu, da bi ga ispunjalo Svjetlo Duha Svetoga, da bismo u svom svagdanjem životu mogli biti nositelji njegove istine i pravednosti, dobrote, ljubavi i mira.

Ipak toliko ljudi ne pozna Boga, ali ni ne mari za njega, niti ga traže. Ljudi se zadovoljavaju materijalnim stvarima, ili su duhovno lijeni. Neki znaju reći, Bog mi ne treba. Imam lijep život, dobru, zdravu djecu, lijepu ženu, dobar auto… i što mi više treba. No, ponekad kad se pojavi bolest, smrt, nevolja, tada se čovjek pita o smislu života.

Zatim je biskup iznio svjedočanstvo jednog pomorca koji je rekao, kad smo na morskom bespuću u visokim valovima u oceanu, iako je brod velik, ali tada on je kao ljuska od oraha, tada ni jedan pomorac nije bezbožac ni ateist. To su trenutci kada se čovjek pita o smislu svog života. Tada se mora srcem vjerovati.

Filozof Immanuel Kant govoreći o Bogu, rekao je da ga dvije stvari ispunjaju divljenjem i strahopoštovanjem prema Bogu: „Zvjezdano nebo nada mnom i moralni zakon u meni“. Zato bismo mogli reći, da Boga možemo pronaći čitajući knjigu prirode, ali i iz događaja u životu. Ipak punina Božje Objave je Isus Krist. Bog je u Isusu postao novi Adam, da nam pokaže koji je naš poziva i na koje smo dostojanstvo pozvani, te da u Njemu otkrijemo pravi smisao života. Zato je Isus rekao: „Ja sam put Istina i Život“.

Crkve ima svoje misijsko poslanje: Idite propovijedati Bogojavljenje. Znademo kako je danas teško prenošenje vjere. Papa Benedikt XVI govori u svojim djelima: „Kao da je tamni veo prekrio duh ljudi ovoga vremena… ljudi su se udaljili od Boga.“ Mnogi naši uzorni kršćanski roditelji danas imaju to iskustvo, jer ne uspijevaju prenijeti vjeru svojim mlađim naraštajima. Također se pitamo, koliko naše župne zajednice uspijevaju u tome. Kako pomoći mladima u prenošenju vjere? Govorio je sveti papa Ivan Pavao II: „Mladi doživljavaju Krista i kršćanstvo kao da im on oduzima nešto, njima treba pomoći da shvate da Krist ne oduzima ništa, nego da pruža novost i radost, on daje pravu puninu  života.

Biskup je iznio jedno zanimljivo svjedočanstvo jedne osobe koja je rekla nakon sprovoda, da bi bila sretna sada kad bi mogla vjerovati kao on.

Biskup je pozvao vjernike da u molitvi i slavlju sakramenata hrane svoju vjeru i da im ona bude zvijezda vodilja na njihovom putu.

Na kraju mise prije samog blagoslova nekolicina djece izvela nekoliko božićnih pjesama, uz pratnju dvojice župljana barba Jože Krajcara i Elia Sirotića na usnim harmonikama i uz pratnju orguljašice Dolores Biasiol Vojnić.

Nakon misnog slavalja i svi su župljani zadržali se uz kolače, čaj, i kuhano vino u bratskom druženju, gdje su se prisjećali događaja blagoslova prije petnaest godina. (Župni ured Župe sv. Ivana Krstitelja/Tiskovni ured PPB, foto: Dražen Brkić/G. Krizman)