Petak, 29 ožujka, 2024

Medulin: Blagdan sv. Janje

U Medulinu je u srijedu, 21. siječnja, proslavljen blagdan nebeske zaštitnice župe i mjesta, sv. Janje, ili sv. Agneze. Misno slavlje predvodio je fra Željko Klarić, iz pulskog franjevačkog samostana sv. Ivana Krstitelja, u suslavlju sa o. Đurom Hontićem i o. Nikicom Battistom.

Na početku se okupljenima obratio župnik, vlč. Ante Močibob. Na misnom slavlju sudjelovala su i djeca iz medulinske osnovne škole zajedno sa nastavnim osobljem. „Danas slavimo sv. Janju, djevojku koja je očuvala svoje dostojanstvo i dala život za Isusa Krista“, naglasio je propovjednik na početku mise. Nakon kratkog uvoda o životu sv. Janje p. Klarić je u prigodnoj homiliji naglasio kako je nama danas teško zamisliti okolnosti u kojima je sv. Janja podnijela mučeništvo za Krista, ali da smo i mi danas, kao sve duge generacije, pozvani slijediti sv. Janju u njezinoj ljubavi prema Kristu. A ona je u svome životu samo odgovorila na Božju ljubav prema čovjeku. Agneza je dobila nagradu za svoj život: Božju blizinu te zajedništvo s anđelima i svetima. Ona je u svome životu živjela život Isusa Krista, koji je umro da spasi čovjeka. I mi smo pozvani donijeti odluku da želimo ispuniti Božanski zakon, zakon Ljubavi prema Bogu i prema bližnjemu. Mi danas nismo pozvani dati život za Krista ali smo pozvani barem jednom tjedno, odlaskom na nedjeljnu sv. Misu sjetiti se kome pripadamo, zahvaliti Bogu za život i za sve što nam je dano. Sv. Agneza se nije sramila svoje pripadnosti Bogu, i mi smo pozvani da ne zaboravimo svoj vjernički identitet nego da svoje vrline, sposobnosti i talente darujemo Bogu, zaključio je p. Klarić. Misno slavlje animirao je župni zbor pod ravnanjem i uz orguljsku pratnju pod ravnanjem prof. Mirjane Grakalić.

sv. Janja