U utorak, 15. rujna 2020. godine, o blagdanu Gospe Žalosne, u jedinom istarskom svetištu Gospe Žalosne, u crkvi Gospe Žalosne u Murinama, u Umaško-oprtaljskom dekanatu, misno slavlje predvodio je vlč. Marcin Madej, župnik u Bujama, uz koncelebraciju svećenika iz okolnih župa. Na početku je sve okupljene pozdravio kapelan umaške župe, kojoj crkva u murinama pripada kao filijala, vlč. Branimir Šapina.

1370379Predvoditelj misnoga slavlja je u prigodnoj homiliji povezao blagdan Gospe Žalosne sa svetkovinom Uznesena Blažene Djevice Marije te blagdanom Rođenja BDM. Crkva ta dva radosna događaja spaja sa žalošću jer reflektira život čovjeka, koji ima i radosne i žalosne trenutke. Današnji nas blagdan uči da su trenutci trpljenja i tjeskobe potrebni . Kist se utjelovio da nas spasi, da bi mi razumjeli kako trpljenje ima smisla, naglasio je vlč. Madej. Prirodna je reakcija čovjeka da ne želi trpljenje, u trenutka trpljenja svi smo krhki, čovjek sam po sebi nije u stanju prihvatiti trpljenje. Bog je poslao svoga Sina da bi pokazao taj put koji kroz trpljenje vodi prema Spasenju. Blažena Djevica Marija je prolazila taj put, u vjeri, ona je sudjelovala u otkupljenju čovjeka, pridružujući se svome Sinu. Pratila ga je, kao i svaka majka,  od malih nogu.  Postoje trenutci kada je bol prevelika, a Blažena Djevica Marija razumije tu bol, jer ju je proživjela, razumije trpljenje majki svakoga vremena. Iako nije trpjela tjelesno, ponijela je palmu mučeništva jer je trpjela u duši. Ona zna odgovor na trpljenje, ona zna da bi roditelj sve dao samo da dijete ne trpi. Ona nas uči da je tjeskobu moguće prebroditi. Uči nas da svi mi, s Božjoj milošću, i po njezinu zagovoru možemo prihvaćati naše svakodnevne križeve i trpljenja, koji neće trajati vječno, a to je radosna vijest. Za sve će nas doći trenutak kada će nestati svaka bol i doći ćemo do susreta s Gospodinom u Vječnosti gdje nas očekuje Blažena Djevica Marija, zaključio je vlč. Madej.

Misno slavlje glazbeno je popratio župni zbor Župe sv. Peregrina iz Umaga.

Nedjelja: 1 Stu 2020
Svetkovina Svih svetih u Poreču