Petak, 29 ožujka, 2024

Mons. Milovan na otvorenju Franjevačkih pučkih misija u Labinu

U Župi Rođenja Marijina u Labinu u tijeku su sedmodnevne Franjevačke pučke misije pod naslovom „Danas mi je boraviti u tvojoj kući“. Večernjim misnim slavljem u ponedjeljak, 25. studenog misije je otvorio porečki i pulski biskup u miru mons. Ivan Milovan, a zaključit će ih porečki i pulski ordinarij mons. dr. Kutleša u nedjelju, 1. prosinca.

Labinska župa Rođenja Marijina, na čelu sa župnikom i dekanom preč. Mirkom Vukšićem, nakon što je ove godine uoči Male Gospe organizirala veoma uspješnu devetnicu, s devet propovjednika, te završnom posvetom Labinskog dekanata Bezgrešnom Srcu Marijinu  o svetkovini Male Gospe, sada, uoči početka došašća ponovno okuplja vjernike iz Labinskog i drugih dekanata na velike Franjevačke pučke misije u trajanju od 7 dana. Prema programu prvi dan misija bio je Dan upoznavanja i prijateljstva. Naredne dane sedam misionara, fra Ivan Matić, fra Leopold Palić, fra Darko Tepert, fra Josip Vlašić, fra Marinko Klaić, fra Mislav Lukačević i fra Ivan Bogati kroz razne sadržaje, kateheze, susrete i druženja progovaraju o raznim temama: „Poziv i poslanje“, „Svjedočanstvo“, „Euharistija“, „Milosrđe“ i „Blažena Djevica Marija“. Prema programu, aktivnosti misionara obuhvaćaju posjete školama, starima i bolesnima u njihovim kućama, Domovima umirovljenika, susrete s prvopričesnicima i krizmanicima, raznim udrugama i molitvenim zajednicama koje djeluju u Labinu te svakodnevne zajedničke molitve, navještaje i mogućnost za osobne susrete, razgovore i ispovijedi.

Mons. Milovan je na početku prigodne homilije istaknuo kako je u skladu s višestoljetnom katoličkom tradicijom da se vjernicima u župama povremeno ponudi nešto novo, nešto produbljenije, nešto izazovnije, kako bi se malo oživjeli u vjeri i kako bi ona postala prisutniji dio našega života. Prisjetio se pritom p. Zvjezdana Linića, poznatog propovjednika, koji je kroz više desetljeća mnogo puta predvodio razne dodatne duhovne sadržaje u mnogim istarskim župama. Govoreći o misijskog programu tih tjednih misija u Labinu spomenuo je raznovrsne sadržaje koji će se odvijati te je okupljenim vjernicima napomenuo neka se slušanjem i angažmanom, u tom vremenu koje budu odvojili za sudjelovanje na misijama, na poseban način otvore Bogu kako bi se u njihovoj nutrini mogla dogoditi promjena na bolje. Citirao je blagopokojnog sv. papu Ivana Pavla II. koji je rado spominjao pojam Nove evangelizacije, te je pojasnio da je to nadasve iznova navijestiti Evanđelje, novim intenzitetom, novim žarom i novim metodama kako bi došlo do suvremenog čovjeka. Riječ Evanđelja je uvijek svjetlo i pomaže i u najmračnijim životnim situacijama. Upravo da bi nam Božja Riječ bila snaga i više nego što inače jest, događaju duhovni sadržaji poput ovih misija, nadodao je predvoditelj. Riječ Božja koja će se naviještati ovih dana ovdje u labinskoj župi je Riječ koja nas želi prodrmati iz ustaljenoga ponašanja, a koje je možda premalo kršćansko, i iz one rutine života u kojoj smo sve podložili svome poslu i dnevnim obvezama. Ta će nas Riječ možda potaknuti da se u životu više opredijelimo za one svari koje u konačnici daju pravu sreću. U životu često dođu periodi bez nade i bez radosti, upravo nam stoga treba Božja Riječ da nas ohrabri. Neka Božja riječ produbi u nama one trenutke kada smo možda plitki i površni, prema staroj poslovici da ‘Život ne možeš ni produžiti ni proširiti, možeš ga samo produbiti.’, naglasio je propovjednik. Misije će biti dani kada ćemo se truditi produbiti naše živote. U svijetu gdje se cijene lažne vrijednosti, gdje je prisutan hedonizam, permisivizam i relativizam, plod takvoga života je usamljenost, depresija i očaj. Stvoreni smo za smisao, nadu, mir i radost u srcu. Vjerujem da nam to ove misije mogu pružiti, istaknuo je biskup Milovan u homiliji.

U nastavku je spomenuo misije koje je bl. Miroslav Bulešić organizirao u Kanfanaru u korizmi 1946. godine, samo nekoliko mjeseci nakon što je preuzeo tu jako prostranu župu. Unatoč upozorenjima kolega on kao da se žurio, misleći na to koliko je jedna takva duhovna okrepa potrebna ljudima koji su u ratu svašta proživjeli, a možda i učinili. Sam je blaženik zapisao da su te osmodnevne misije prošle veoma uspješno, „koliko je duhovnih rana izliječeno, koliko je ljudi pronašlo mir, koliko se ljudi vratilo Bogu“, zapisao je. Te su misije bile velika duhovna blagodat. Tako nešto želimo da bude plod i ovih župnih misija, rekao je biskup Milovan. Na kraju je, citiravši Majku Terezu, podsjetio da je „smisao života učiniti nešto lijepo za Boga svaki dan“. Misija Crkve, misija ovih dana jest, tješiti, nuditi nadu, upozoravati na probleme te poticati da bismo zajedno učinili neki novi korak prema dobru. Molimo da nas sve takne ta Kristova Riječ koja će ovih dana biti izrečena preko naših misionara, zaključio je propovjednik.

Nakon homilije predvoditelj je misionarima udijelio blagoslov i uručio im misijski križ, znak misionara navjestitelja. Križ je svakome ponaosob predao uz riječi „Primi ovaj znak ljubavi Kristove  i naše vjere, propovijedaj Krista Raspetoga, snagu i mudrost Božju.“

(txt: G. Krizman, foto, ton: L. Blažina)