U traženju novih zanimljivih destinacija za pješačenje i otkrivanje prekrasnih kutaka diljem Krasne Zemlje svakako vrijedi posjetiti crkvu sv. Petra ap. na Vrhu Tondolon. Administrativno se nalazi na području Župe Pohođenja Blažene Djevice Marije u Balama, no prostorno je smještena na pola puta između Svetvinčenta i Bala.

Na južnom izlazu iz Svetvinčenta, u smjeru Pule, treba prijeći županijsku cestu 5190, i krenuti u smjeru sela Kranjčići. Na kraju sela, nedaleko pruge, nalazi se smjerokaz koji pokazuje put prema crkvi sv. Petra, ali upute ćete dobiti i ukoliko upitate mještane. Nakon ugodne polsatne šetnje kroz prirodu, slijedeći smjerokaze, otvara se prizor koji neupitno priziva u misli upravo svetopisamski citat, Isusove riječi: "A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati.“

Crkva sv. Petra apostola na Vrhu Tondolon izgrađena je u XVII. stoljeću. Obnovljena je 1904. godine. Pačetvorinastog je tlocrta. Na sjevernoj strani prigrađena joj je mala kapelica u gotičkom slogu (I. Milotić, Crkva u Istri, str. 18.).

Stariji mještani okolnih sela još se sjećaju kada je ta crkva bila u uporabi, misu je ondje odlazio služiti župnik iz Svetvinčenta. Spominju i lijepe urese na unutarnjim i vanjskim zidovima te napose kipove koji su se u njoj nalazili, a koji su nakon Drugog svjetskog rata uništeni rušilačkom bezbožničkom rukom. Za ostalo se je kroz naredna desetljeća pobrinulo vrijeme, i nebriga…

Danas, crkva sv. Petra, iako djelomično urušenog krova i zapuštena vapi za obnovom, još uvijek stoji gordo na toj stijeni usred šume, izazivajući i dalje divljenje šetača. Poneki se možda ondje i pomole…

Možda je prošlo dovoljno desetljeća da joj neka nova ruka, potaknuta sviješću o ljepoti i vrijednosti tih nijemih svjedoka vjere na istarskom tlu, vrati barem donekle negdašnji izgled, i dostojanstvo Božjega hrama, mjesta gdje su kroz tri stoljeća ljudi u molitvi davali hvalu Bogu. (G.Krizman)

(Foto: G. Abrami, M. Račan)