Aktualno

Prvi pohod biskupa Štironje pulskoj kat…

Prvi pohod biksupa Štironje pulskoj katedrali U nedjelju, 19. ožujka 2023. u prigodi tradicionalnog biskupijskog korizmenog hodočašća u pulsku...

Završni zahvalni govor mons. Ivana Šti…

Završni zahvalni govor mons. Ivana Štironje na svečanosti uvođenja u službu, 18. 3. 2023. Ja ne znam kako ste...

Obavijest o poteškoćama na web stranic…

Zbog skorog prelaska na novu konfiguraciju web stranice, privremeno se sadržaji članaka ovdje pojavljuju niže ispod Najava. Zahvaljujemo...

Video zapis prijenosa svečanosti ustoli…

Video zapis prijenosa svečanosti ustoličenja mons. Ivana Štironje

Prva homilija novog biskupa

Prva homilija novog biskupa Homilija mons. Ivana Štironje prigodom svečanosti Uvođenja u službu porečkog i pulskog biskupa, u Poreču...

Poreč: Uvođenje u službu mons. Ivana …

Poreč: Uvođenje u službu mons. Ivana Štironje „Nastojat ću i obećavam da ću biti pastir, otac, brat i prijatelj...

U traženju novih zanimljivih destinacija za pješačenje i otkrivanje prekrasnih kutaka diljem Krasne Zemlje svakako vrijedi posjetiti crkvu sv. Petra ap. na Vrhu Tondolon. Administrativno se nalazi na području Župe Pohođenja Blažene Djevice Marije u Balama, no prostorno je smještena na pola puta između Svetvinčenta i Bala.

Na južnom izlazu iz Svetvinčenta, u smjeru Pule, treba prijeći županijsku cestu 5190, i krenuti u smjeru sela Kranjčići. Na kraju sela, nedaleko pruge, nalazi se smjerokaz koji pokazuje put prema crkvi sv. Petra, ali upute ćete dobiti i ukoliko upitate mještane. Nakon ugodne polsatne šetnje kroz prirodu, slijedeći smjerokaze, otvara se prizor koji neupitno priziva u misli upravo svetopisamski citat, Isusove riječi: "A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati.“

 Crkva sv. Petra apostola na Vrhu Tondolon izgrađena je u XVII. stoljeću. Obnovljena je 1904. godine. Pačetvorinastog je tlocrta. Na sjevernoj strani prigrađena joj je mala kapelica u gotičkom slogu (I. Milotić, Crkva u Istri, str. 18.).

Stariji mještani okolnih sela još se sjećaju kada je ta crkva bila u uporabi, misu je ondje odlazio služiti župnik iz Svetvinčenta. Spominju i lijepe urese na unutarnjim i vanjskim zidovima te napose kipove koji su se u njoj nalazili, a koji su nakon Drugog svjetskog rata uništeni rušilačkom bezbožničkom rukom. Za ostalo se je kroz naredna desetljeća pobrinulo vrijeme, i nebriga…

Danas, crkva sv. Petra, iako djelomično urušenog krova i zapuštena vapi za obnovom, još uvijek stoji gordo na toj stijeni usred šume, izazivajući i dalje divljenje šetača. Poneki se možda ondje i pomole…  

Možda je prošlo dovoljno desetljeća da joj neka nova ruka, potaknuta sviješću o ljepoti i vrijednosti tih nijemih svjedoka vjere na istarskom tlu, vrati barem donekle negdašnji izgled, i dostojanstvo Božjega hrama, mjesta gdje su kroz tri stoljeća ljudi u molitvi davali hvalu Bogu. (G.Krizman)

(Foto: G. Abrami, M. Račan)

 

Ova web stranica koristi kolačiće

Ova web stranica koristi kolačiće radi što boljeg iskustva posjetitelja stranice. Klikom na poveznicu 'Informacije' saznajte više o kolačićima. Klikom na poveznicu 'Prihvaćam' potvrđujete prihvaćanje kolačića na ovim stranicama.