Utorak, 19 ožujka, 2024
Duhovna zvanja

In memoriam: vlč. Nikola Kos

Vlč. Nikola Kos, umirovljeni svećenik, osnažen sakramentima, blago je u Gospodinu  preminuo 13. rujna 2018. godine, u Svećeničkom domu u Puli u  89. godini života i 61. godini svećeništva.

Rođen je u Prelogu, u Zagrebačkoj nadbiskupiji, 14 studenog 1929. godine od oca Ivana i majke Terezije rođ. Jedjud. Osnovnoškolsko obrazovanje je stekao u Čakovcu, a gimnaziju je pohađao u Zagrebačkom sjemeništu. Teologiju je diplomirao na Bogoslovnom fakultetu u Zagrebu 6. lipnja 1958. godine. Za svećenika je zaređen u Čakovcu, 23. lipnja 1957. godine, a mladu misu proslavio je također u Čakovcu 30. lipnja iste godine. Nakon ređenja, slijedeća je četiri desetljeća živio i djelovao u Virovitici, Klanjcu, Špišić Bukovici, na Trsatu, u Krapini i Našicama.

Godine 1994. doselio je u Istru gdje mu je prva služba bila župni vikar u Poreču. U listopadu 1997. godine imenovan je župnikom u Novoj Vasi Porečkoj gdje ostaje sve do 2005. godine, upravljajući u međuvremenu, povremeno, po potrebi, župama Višnjan, Bačva, Kaštelir, Labinci i Tar.

Umirovljen je 2005. godine nakon čega je svoje umirovljeničke godine proveo dijelom u Fažani. Posljednjih nekoliko mjeseci života proveo je u Svećeničkom domu Betanija u Puli gdje je i preminuo 13. rujna 2018.

Sprovodna misa i obred ukopa bit će na porečkom Gradskom groblju, u subotu, 15. rujna 2018. godine u 14 sati.