Četvrtak, 28 ožujka, 2024

“Ne sudimo da ne budemo suđeni”

U ponedjeljak, 9. ožujka 2020. u Svetvinčentu, u župnoj crkvi Naviještenja Blažene Djevice Marije, održana je misa za sve žrtve totalitarnih režima. Misa je bila završni dio duhovne obnove za svećenike, redovnice i redovnike Porečke i Pulske biskupije čiji je prvi dio održan u Pazinskom kolegiju. Misno slavlje predvodio je mons. Ivan Milovan, biskup u miru, a prigodnu homiliju izrekao je mons. dr. Dražen Kutleša, porečki i pulski ordinarij. Koncelebriralo je dvadesetak svećenika.

Danas posebno molimo za one kojih se nema tko spomenuti i za one koji su ubijeni kao nevine žrtve, jer su se našli na krivome mjestu u krivo vrijeme. Kada govorimo o žrtvama često se postavljaju različita pitanja, no jedini je pravi odgovor je u današnjem evanđelju, Isusu kaže ‘ne sudite da ne budete suđeni’. Zašto mi ljudi ne bi trebali druge ljude suditi možemo vidjeti kroz nekoliko razloga, rekao je biskup. Prvo, mi ne možemo drugoga suditi jer ne znamo činjenice o njegovu životu. Svatko od nas polazi od sebe, svoga odgoja, svoje vjere i svega onoga čime je omeđen i čime je vezan i primjenjuje to na drugoga. No,  kada upoznamo situaciju drugoga čovjeka, koji je živio daleko od Boga, u jednoj vrlo teškoj situaciji, tada možemo vidjeti da taj čovjek nije samo loš, već da je u životu postigao i dobre i izvrsne stvari. Zato ne smijemo druge suditi jer nemamo činjenica o njegovu životu i nismo ga dovoljno upoznali. Kada upoznamo čovjeka, kada ga shvatimo u potpunosti, onda ga vjerojatno ne bi osudili i ne bi govorili neke stvari koje smo prethodno mislili, napomenuo je biskup.

zrte5Mi ljudi nikada ne možemo objektivno suditi druge ljude. Mi smo vezani različitim situacijama, obiteljskim, afektivnim i svim onim drugim prilikama ili neprilikama i slijedom toga postupamo prema drugim ljudima. Da bi čovjek mogao objektivno osuditi drugoga i donijeti pravedan sud mora biti objektivan. Mi ljudi smo u tome ograničeni jer nemamo one objektivnosti koju bi trebali imati, podsjetio je ordinarij.

na mNadalje, treći razlog zašto mi ne bi trebali suditi druge je zato što Isus Krist to od nas traži. On nije druge osuđivao, zašto bi mi koji nismo savršeni druge sudili? On koji je savršen drugima oprašta i milosrdan je, zašto bi dakle mi koji smo nesavršeni trebali druge suditi? Zato smo svi mi pozvani na ono zlatno pravilo da ‘trebamo činiti drugim ljudima ono što želimo da drugi ljudi čine nama’. Jedino tako možemo ovaj u svijet, koji je razdijeljen i koji ima različita razmišljanja, donijeti mir, jednakost i sve ono drugo što Krist od nas traži, rekao je propovjednik. Zato ovu svetu misu prikazujemo za te žrtve, bez obzira gdje su i na kojoj strani bili, jer svaki čovjek je Božje stvorenje i za svakoga čovjeka molimo i tražimo oproštenje. Svatko od nas, a u prvom redu svećenici, pozvani smo prinositi molitve Bogu za duše onih ljudi koji su pali kao žrtve različitih režima i koji su dali svoj život. Mi smo ovdje danas da ih se spomenemo u našim molitvama u ovoj euharistiji i vjerujemo da će im Bog dati Vječnu nagradu, zaključio je mons. Kutleša. (Txt: G. Krizman, Foto: o. Đ. Hontić, OFMConv)