Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Obnovljena kapelica „pija ‘Judi dobre volje’ “

Obnovljena kapelica „Ivićev pija“

U nedjelju, 25. rujna 2016. blagoslovljena obnovljena kapelica (pija) na lokalitetu Šugovica nedaleko Kaštelira, u Porečkom dekanatu.

Obnovu je potaknula gospođa Leticija Kocijančić, aktivna članica župne zajednice koja pjeva i u župnom zboru. Nagovarala je poznanike, obrtnike raznih zanimanja iz Kaštelira koji su htjeli pokloniti svoje vrijeme i rad za Božju stvar, i uspjela je!
Kapelicu je blagoslovio domaći župnik Marijan Kancijanić.

U nastavku donosimo tekst koji je prigodom blagoslova pročitan pored kapelice.

“Mjesto na kojem se nalazimo zove se od starine ”Ivićev pija”. Takvih pija ili kapelica na Kaštelirštini ima mnogo. Neke su kapelice uz ceste sasvim vidljive, a neke poput ove nisu. Razlog tomu je odlazak stanovništva u svijet, napuštanje rada na zemlji i odlazak u grad te naposljetku izgradnja auto-ceste.

Ova je kapelica 14. rujna tj. na blagdan Sv. Križa bila jedna od točaka na putu kojim se kretala procesija iz Kaštelira prema Veloj Štanciji ili danas Rogovićima, da bi se ponovno vratila u Kaštelir.

Točna putanja je bila: Kaštelir – Diklići – Vela Štancija – Pija od Valentići na Juriški – Ivićev pija na Šugovici – Pija od Mekija na Trlaku – križera Šavrine – Drin – i završetak procesije je bio kod pija u Babići.

Kada je 1948. godine seljačka zadruga pretvorila Crkvu sv. Križa na Veloj Štanciji u skladište, procesija više nije doticala mjesto Velu Štanciju nego je put skretao na Valentićev pija na Juriški i potom navedenim putem do Babići. Tako je bilo za vrijeme župnika Don Mira Zamlića.

Župnik Josip Rojnić je procesiju prenio na 3. svibnja. Procesije su se prema sjećanju mještana održavale sve do kraja 50-tih godina prošlog stoljeća.

Nakon toga je Ivićev pija ostao van dometa prolaznika te su ga vegetacija i priroda sakrile i urušile.

Osim ove procesije Kaštelirci su hodočastili u procesiji i na Božje poje na dan sv. Marka, 25. travnja.

Možemo reći da su Kaštelirci svoju pobožnost iskazivali od istoka Majci Božjoj na Božjem poju, do zapada Svetom Križu na Veloj Štanciji.

I kako je inicijator ove obnove, teta Leticija rekla: “dva lita san zvala da pomoru samo judi dobre voje!”

Zato danas možemo slobodno reći da je ovo pija “Judi dobre voje”!”

(Hvala Josip Pino Ružić na poslanim materijalima)