Četvrtak, 18 travnja, 2024

Drugi dan trodnevnice u znaku Franjevačkog trećeg reda

Drugog dana trodnevnice uoči blagdana sv. Ivana Krstitelja u pulskoj župi njemu posvećenoj misno slavlje predvodio je p. Vladimir Vidović, a suslavili su p. Jeronim Vujić te župnik i gvardijan p. Đuro Hontić.

P. Vladimir je u prigodnoj homiliji, u kontekstu govora o sv. Ivanu Krstitelju kao posljednjem proroku svrnuo pozornost na pitanje „tko je pravi prorok?“. Pravio prorok upravo poput Ivana, poziva ljude na promjenu stila života, na obraćenje, vodi ih k Bogu. Sv. Ivan je u dosljednosti tome platio glavom. Lažni proroci, naprotiv vode ljude u propast, navezuju ljude na sebe. Isus nas upozorava da se čuvamo tih „grabežljivih vukova u ovčjem odijelu“. Pravi prorok ostaje dosljedan svome poslanju do kraja, i nakon njega njegov glas ostaje i poziva ljude na obraćenje, zato i dana svetišta sv. Ivana Krstitelja privlače tako brojne hodočasnike. Pravi je prorok dosljedan u širenju Istine, neovisno o okolnostima. Jedan od načina kako u današnjem svijetu pokazati da se pripada Bogu je i dioništvo u Franjevačkom svjetovnom redu. Članovi tog pokreta žele, živeći evanđeoske poruke u svome životu posvjedočiti pred drugima svoju ljubav prema Kristu. To je jedna zdrava duhovnost franjevačkog nadahnuća, rekao je p. Vladimir.