Petak, 19 travnja, 2024

Pazin: Gospa od Anđela

I ove je godine, 2. kolovoza 2015. središnja proslava blagdana Gospe od Anđela, Porcijunkula ili Rim za Porečku i Pulsku biskupiju održana u pazinskom franjevačkom samostanu. Misno slavlje predvodio je porečki i pulski biskup mons. Dražen Kutleša u koncelebraciji s gvardijanom domaćinom,  o. Alfonsom Orlićem te kancelarom biskupije preč. Sergijem Jelenićem. Osim središnje hodočasničke mise ujutro su održane još dvije mise, tijekom kojih je crkva također bila posve ispunjena. Upravo zbog duboko ukorijenjene svijesti o veličini i značaju toga blagdana među žiteljima šireg pazinskog područja više svećenika iz Pazinskog i drugih dekanata ispovijedalo je od rana jutra.

Procesija je započela u samostanskoj crkvi molitvom pred kipom Gospe od Anđela, koju su zatim djevojke na čelu procesije pronijele samostanskim perivojem do proplanka na suprotnoj strani samostanskog posjeda, gdje je održana sveta misa. Biskup je u prigodnoj homiliji istaknuo dva temeljna koncepta nedjeljnog evanđelja, o tome kako i zašto ljudi u svetopisamskim prikazima traže i slijede Isusa, motive koje i svatko od nas može pronaći u svome životu. Što ti ljudi koji su, slušali smo u prošlotjednom evanđelju, bili nahranjeni s pet kruhova i dvije ribe, što oni žele od Isusa? Motiv traženja je duhovna glad no često ljudi traže na pogrešan način.

Koji je njihov tada, i naš danas,  glavni motiv traženja Isusa i Blažene Djevice Marije? Ljudi o kojima čitamo poduzimaju sve što materijalno znaju kako bi našli Isusa. Dokaz je to postojanja duhovne gladi, glad radi koje tražimo Isusa, no, nerijetko i na pogrešnim putovima. Ljudi u evanđeoskom ulomku traže potaknuti svojim entuzijazmom, upotrebljavaju svoje znanje, inteligenciju. Uvijek se u povijesti čovječanstva postavljalo temeljno pitanje svrhe čovjekova života. Služi li on samo uživanju, ili nečemu višemu? Unatoč velikom materijalnom bogatstvu, čovjek traži i duhovnu hranu. I mi smo ovdje danas došli tražiti tu duhovnu hranu, svatko sa svojim prošnjama nebeskoj Majci, sa sigurnošću da će ona razumjeti i pružiti zaštitu.

Drugo pitanje vezano za svetopisamski ulomak je univerzalno pitanje razloga čovjekovog postojanja, zašto ti ljudi traže Isusa?  Isus im je odmah rekao da je to stoga jer se žele ponovno nasititi bez truda. I mi često u životu prije duhovnih potreba želimo zadovoljiti žeđ i glad za hranom. Isus, za  čudo s pet kruhova i dvije ribe uzima to upravo od siromašnog dječaka, a naglašeno je da bijaše riječ o ječmenom kruhu kojeg su jeli siromašni ili koji se je davao životinjama, pojasnio je biskup. Na drugom mjestu stoji zapisano da su Isus i apostoli tražili i od drugih ljudi, ali nisu naišli na otvorenost srca, već je upravo taj siromašni dječak učinio dobro djelo po kojem se moglo dogoditi čudo umnažanja kruha. I mi smo često, poput tih drugih, zatvoreni prema svojim bližnjima, zato nam Blažena Djevica Marija  želi poručiti da se okrenemo oko sebe, uvidimo stvarnost ovoga svijeta, i potrebe bližnjih. Isus je u Kani Galilejskoj učinio čudo ali ne radi osobne promocije, veće je za to postojala ozbiljna potreba, a to je čudo ujedno hranilo i vjeru njegovih učenika.

Na pitanje kako vršiti djela Božja Isus naglašava ‘da gledamo Sina Njegova i da mu vjerujemo’. BDM vjerovala je u svoga Sina, i stoga se dogodilo  čudo a to čudo podržava našu vjeru. Blažena Djevica Marija  nam govori da treba prije svega tražiti nebeski kruh koji nam pomaže na našem putu prema vječnosti gdje će svatko, jednoga dana odgovarati za svoje postupke, koliko je od svojih djela činio djela Božja. Činiti djela Božja prije svega znači sve što činimo činiti s ljubavlju i iz ljubavi. Zatim trebamo slaviti Boga, jer mi i jesmo na zemlji upravo zato da iskazujemo hvalu Bogu, On je svet i mi smo pozvani na tu svetost, i trebamo uvijek nastojati na tom putu. Trebamo biti mudri i poštivati Božju mudrost i promisao koja vodi ovaj svijet i cijeli svemir.

U tome nam je uzor Marija koja se je obraćala svome Sinu u teškim trenutcima i problemima, i iako nije znala izlaz, vjerovala mu je. Isus nam je dan kao pečat, dokaz vjerodostojnosti i sigurnosti spasenja, koji će nas opravdati, a kojemu je temelj Istina, naglasio je biskup. Marija je cijeli život usmjerila na služenje svome Sinu. Time nam poručuje da ne težimo samo za materijalnom hranom nego da težimo za nebeskim kruhom Isusom Kristom. Biskup je homiliju zaključio poticajnim naputkom za bogobojazan  i pošten život: „Znam da je danas teško, ali upravo stoga neka nam svaka misa bude poticaj da krenemo ispočetka. BDM nam želi reći da uvijek ima nade, bilo je i težih vremena, ali se je ipak preživjelo, ostalo se je  pošteno, ljudi su ostali pravi vjernici, pravi kršćani; budimo onakvi kakve nas žele Isus i Blažena Djevica Marija, zaključio je biskup.

Misa je završena procesijom povratka u samostansku crkvu, gdje je svečanost zaključena pjesmom Tebe Boga hvalimo.

Homiliju možete poslušati ovdje: https://www.youtube.com/watch?v=jZvRLZWodEk&feature=youtu.be

Galeriju fotografija možete pogledati ovdje: http://www.biskupija-porecko-pulska.hr/galerija/category/56-pazin-gospa-od-andela-2015.html