Petak, 19 travnja, 2024

Sv. Marija Magdalena: Humanitarni koncert duhovne glazbe

U srijedu 22. srpnja, na spomendan sv.Marije Magdalene, održan je humanitarni koncert sakralne glazbe u Mutvoranu, pitoresknom akropolskom naselju na zapadnoj obali Istre. To malo mjesto, koje broji svega 20-ak stanovnika, ili čak i manje, pomalo zaboravljeno od ljudi, ponosno štiti i obgrljuje svoju crkvicu posvećenu svetici iz Magdale. Crkva je iz 14. stoljeća, a unutrašnjost crkve resi prava riznica umjetnina prepoznata kako kulturna baština i od UNESCO-a. U srijedu, 22. srpnja, ondje se okupila skupina vjernika kako bi proslavili svoju zaštitnicu sv.Misom zahvalnicom koju je predvodio vlč.Jeronim Jokić.

Propovijed je bila vođena evanđeoskom mišlju kako ovaj svijet čezne za više Marija Magdalena, a nikako za onima koji su htjeli baciti kamenje te ju osuditi. Upravo s njezinim pokajanjem Bog je učinio velika čudesa te je jednu običnu grešnicu i bludnicu preoblikovao u sveticu u čiju su čast podignute crkve širom svijeta. Marija Magdalena predala je sve Bogu, a On joj je oprostio i njenu vjernost stostruko oblikovao i nagradio. Nakon mise uslijedio je humanitarni koncert župnog zbora „Sv.Petra i Pavla“ iz Marčane s pjesmama sakralne glazbe. U prvom dijelu programa izveden je „Otče naš“ u staroslavenskoj formi , „Zdravo Marijo“ iz zapisa Ivana Matetića Ronjgova, tradicionalna „Pjevaj hvale Magdaleno“ iz 1757. , potom „Klanjam ti se smjerno“ u verziji Franza Schuberta te „K tebi oči podižemo“ iz zbirke Gjure Veljkovića iz 1816.g. U drugom dijelu programa zbor je otpjevao poznate duhovne šansone, a na kraju su zajedno sa publikom završili s „Ostani s nama jer večer je“. Orguljskom pratnjom večer je obogatio Tomislav Vojvodić, inače bogoslov na zagrebačkom sveučilištu, a pratnju na gitari izveo je Goran Gabriel Braković. Koncert je bio humanitaran, prihod namijenjen obiteljima s materijalnim poteškoćama. Koncert je održan u suorganizaciji župa Krnica i Marčana. Tako smo se s pjesmom i molitvom rastali te ljetne večeri sa Mutvoranom, magdalinim cvjetkom koji resi onaj kraj u svojoj mirnoći i posebnoj ljepoti. (Nicol Radolović)