Utorak, 23 travnja, 2024

Preminuo vlč. Josip Racan

Vlč. Josip Racan, svećenik Porečke i Pulske biskupije, preminuo je, osnažen svetim sakramentima,  u 77. godini života i 50. godini svećeništva, u stanu crkve Dobrog Pastira u Potpićnu.

Vlč. Racan rođen je 5. ožujka 1939. u selu Režanci, nedaleko Svetvinčenta, od oca Bože i majke Ane rođ. Petrović, kao najmlađe od šestero djece.

Kršten je u Svetvinčentu iste godine, a ondje je primio i sakrament sv.  Potvrde 1950. godine.

Osnovnu školu pohađao je u rodnom selu od 1947. do 1951., a gimnaziju u Biskupskom sjemeništu i Državnoj gimnaziji u Pazinu. U Pazinu je pohađao i Visoku teološku školu gdje je apsolvirao 1966. godine.  Vojni rok odslužio je u Skoplju od 1959. do 1961. godine.

Red đakonata primio je po rukama biskupa Dragutina Nežića, a on ga je zaredio i za svećenika 11. srpnja 1965. godine u Puli. Mladu misu proslavio je Svetvinčentu 8. kolovoza 1965. godine.

Prvu svećeničku službu, od 1. rujna 1965., obnašao je u Novoj Vasi Porečkoj. Tri godine kasnije biva imenovan duhovnim pomoćnikom u Poreču i Fuškulinu, a od 1971. pastoralnim suradnikom i katehetom u istim župama. Godine 1973. imenovan je župnikom Svetog Lovreča Pazenatičkog i Gradine gdje ostaje do 1997.  U listopadu 1997. postaje župnikom u Brtonigli, Novoj Vasi nad Mirnom i Materadi. Godine 2004. upravljao je župama Novigrad i Dajla za trajanja oporavka župnika Milivoja Korena. U kolovozu 2008. postaje župnik Gračišća, a 2014. biva imenovan župnikom župe sv. Bartula apostola u Tupljaku, sa prebivalištem u Podpićnu.

Unatoč krhkom zdravlju, napose u poznijim godinama, revno je vršio povjerene mu službe, nastojeći svojim svećeničkim životom djelovati na slavu Bogu i na dobrobit narodu.

Sprovodna Misa bit će u ponedjeljak, 27. srpnja 2015. godine u župnoj crkvi u Svetvinčentu u 16,30 sati. Nakon Mise sprovod na mjesnom groblju.

Počivao u miru Božjem!