Četvrtak, 25 travnja, 2024

Susret svećenika Vojnog ordinarijata

Susret svećenika Vojnog ordinarijata, policijskih i vojnih kapelana održan je u Valbandonu, nedaleko Pule od utorka, 7. 4. do petka, 10. 4. Na susretu je osim 44 vojna i policijska kapelana sudjelovao i vojni biskup Juraj Jezerinac.

Drugoga dana susreta, u srijedu, 08. travnja, vojni i policijski kapelani u Vojnoj biskupiji imali su edukativno putovanje/hodočašće  Porečkom i Pulskom biskupijom na kojem ih je pratio biskup u miru mons. Ivan Milovan, a vodio ih je domaćin vlč. mr. Ilija Jakovljević, kapelan policijske kapelanije sv. Maura za Policijsku upravu istarsku.  Prigodom posjete Poreču misno slavlje u Eufrazijevoj bazilici predvodio je biskup  Milovan. U nastavku ih je kancelar biskupije preč. Sergije Jelenić poveo u obilazak  muzejskog kompleks Eufrazijane  te ih sve ugostio u ordinarijatu i pozdravio u ime odsutnog biskupa Kutleše. Nakon Poreča hodočasnici su se zaputili put Pazina gdje su posjetili crkvu Sv. Nikole biskupa. Ondje ih je dočekao župnik i pazinski dekan preč. Mladen Matika, a o povijesti crkve  govorio im je profesor Josip Šiklić. Zatim su na obližnjem pazinskim groblju „Moj mir“ posjetili grob mons. Bože Milanovića i mons. Antuna Heka gdje je biskup Milovan predvodio molitvu.  Zaputivši se prema jugu posjetili su zatim  pavlinski samostan u Sv. Petru u Šumi gdje su ih dočekali pavlini pokazavši im župnu crkvu sv. Peta i Pavla te poznati klaustar pavlinskog samostana. Putem su o povijesti Istre  kao i  brojne podatke i zanimljive informacije o  mjestima kroz koja su prolazili hodočasnicima govorili biskup Milovan i vlč. Jakovljević. Nakon ručka posjetili su grob bl. Miroslava Bulešića gdje je o najmlađem blaženiku u Crkve u Hrvata govorio vlč. Jakovljević, suradnik u vicepostulaturi. To hodočašće po Istri zaključeno je posjetom Vodnjanu  gdje im je o svetim tijelima  govorio preč. Marijan  Jelenić, župnik i vodnjanski dekan.