Pazinski fratri u Franjevačkom samostanu Pohođenja Marijina i ove su nedjelje, 29. ožujka 2020., prenosili uživo misno slavlje iz samostanske kapele. Predvodio je o. Josip Vlašić, a koncelebrirao o. Darko Tepert. Misu je na gitari animirao fra Marinko Klaić. Fratri su nakon mise, sve koji su ih pratili putem facebook prijenosa, pozvali na "virtualnu kavu i još ponešto" u samostanskoj kuhinji. Ondje su zapodijenuli srdačno on line neformalno časkanje sa zaista izuzetno brojnim gledateljima doslovno iz svih krajeva svijeta. Osim njihove bogate osobne povijesti za tu je planetarnu popularnost njihovih prijenosa misnih slavlja (današnji prijenos imao je gotovo 11 000 pregleda) zasigurno zaslužna i hvalevrijedna inicijativa e-Duhovne vježbe koje nadasve zbog svoje kvalitete, ali i inovativnog internetskog pristupa, konstantno okupljaju velik broj korisnika. Pazinski fratri od samog početka izvanrednih okolnosti zbog opasnosti od korona virusa, osim nedjeljne mise u 9.30 sati, svake večeri u 21 sat prenose uživo neki poneki prigodni molitveni sadržaj: biblijski susret ponedjeljkom, pobožnost krunice, pobožnost Križnoga puta i euharistijsko klanjanje.  Misu i druženje kod pazinskih fratra pogledajte ovdje:

(video: fra M. Klaić)

Osim iz Pazina, danas, 29. ožujka 2020., na V. korizmenu nedjelju, i druge su župe diljem Porečke i Pulske biskupije realizirale prijenos misnoga slavlja uživo. U nastavku donosimo još dva video zapisa, iz Rovinja i Pule.

U rovnjskoj Župi sv. Eufemije nedjeljno misno slavlje predvodio je župni vikar vlč. Damir Štifanić, a koncelebrirao je župnik, generalni vikar biskupije mons. Vilim Grbac.

(facebook video prijenos: D. Fattorich)

Pulska tv postaja TV NOVA nedjeljno misno slavlje prenosila je iz pulske Župe sv. Pavla apostola. Misu je predvodio tamošnji župnik, pulski dekan preč. Milan Mužina.

Papa Franjo predvodio je u petak, 27. ožujka 2020., na Trgu sv. Petra u Vatikanu molitvu i klanjanje pred Presvetim. Nakon Službe riječi i klanjanja pred Presvetim uslijedio je blagoslov gradu i svijetu (Urbi et orbi) uz koji je bio vezan potpuni oprost. „Nismo se zaustavili pred tvojim pozivima, nismo se probudili pred svjetskim ratovima i nepravdama, nismo slušali krik siromaha i našega teško bolesnog planeta. Nastavili smo nesmiljeno dalje misleći da ćemo uvijek ostati zdravi u jednom bolesnom svijetu. Sada, dok smo u moru kojim bjesne valovi, zazivamo tebe: „Probudi se Gospodine!“, rekao je Papa u svom obraćanju uz blagoslov Urbi et orbi.

Pozivamo sve vjernike Porečke i Pulske biskupije da svoje usrdne molitve danomice upućuju nebeskom Ocu da nas sačuva od svakoga zla i od ove prijeteće epidemije koronavirusa.

Danas, u petak, 27. ožujka 2020. godine u 18,00 sati, pozivamo sve vjernike da se ujedine u molitvi s cijelom Crkvom i pridruže Papi Franji, posredstvom medija, koji će ispred bazilike svetog Petra, pred praznim trgom, predvoditi molitvu, čitanje Riječi Božje, klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom i udijeliti blagoslov „Urbi et Orbi“ u ovim teškim trenutcima zaraze koronavirusom.

Crkva daje mogućnost primanja potpunog oprosta svim zaraženim bolesnicima, zdravstvenim radnicima i svima koji se za bolesne brinu, ili su na bilo koji način s njima povezani.

Za dobivanje potpunog oprosta, bolesnici, oni koji su u izolaciji, rodbina, zdravstveni radnici i oni koji su neposredno izloženi od opasnosti zaraze, jer se brinu za oboljele, moći će jednostavno izmoliti Vjerovanje, Oče naš i jednu marijansku molitvu.

Ostali, koji nisu u neposrednoj opasnosti, moći će posjetiti Presveto Otajstvo, čitati Sveto Pismo barem pola sata, sudjelovati na euharistijskom klanjanju, izmoliti Krunicu, Križni put, Krunicu Božjega milosrđa, moleći Boga za zaustavljanje epidemije.

Potpuni oprost može dobiti i vjernik koji u trenutku smrti ne može primiti sakrament bolesničkog pomazanja i pričesti.

Današnju najavljenu molitvu s blagoslovom iz Rima, s Trga svetog Petra, prenosit će Mondovizija putem kanala Vatican News, HKR, HTV1, HR1 i Laudato.