U župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije na Belafuži u Zadru, koja od kolovoza 2019. godine ima relikvije našeg bl. Miroslava Bulešića, stota obljetnica njegova rođenja proslavljena je posebno svečano.

Don Dario Tičić, veliki štovatelj bl. Miroslava, predvodio je u srijedu, 13. svibnja 2020., svečanu zavjetnu misu bl. Bulešića. Kroz devetnicu koja je prethodila obljetnici rođenja u crkvi je na posebno istaknutom mjestu bila izlože blaženikova slika uz koju je stalno gorjela svijeća. Na samu obljetnicu, na kraju zavjetne mise pjevale su se litanije blaženiku, a okupljeni vjernici su iskazali čašćenje Bulešićevoj relikviji.  Slika ostaje izložena i u osmini od obljetnice, u crkvi Gospe Maslinske koja se nalazi pokraj župne crkve.

Vlč. Tičić je u prigodnoj homiliji na dan obljetnice rođenja, u prigodnoj homiliji govorio o blaženiku  i poruci koju nam je ostavio svojim životom, a između ostalog ponovio je riječi zadarskog nadbiskupa mons. Želimira Puljića kako je „bl. Miroslav Bulešić istarski Stepinac“. Istaknuo je njegovu veliku osobnu povezanost s Bogom, te naglasio kako je iz toga crpio snagu i ljubav za služenje Crkvi i narodu. To nam je svima primjer i potreba, graditi osobni odnos s Bogom, jer iz tako čvrstog osobnog odnosa s Bogom Bulešić je mogao činiti velika djela za ljude i podnijeti mučeništvo, rekao je između ostalog propovjednik. (Txt: G. Krizman, Foto: Ines Grbić/Tiskovni ured Zadarske nadbiskupije)

zadar13520

Stota obljetnica rođenja bl. Miroslava Bulešića, u srijedu, 13. svibnja 2020. godine, proslavljena je svečanim misnim slavljem i u Lanišću, mjestu gdje je blaženik u župnoj kući podnio mučeništvo 24. kolovoza 1947.

Vjernici tamošnje župe sv. Kancija, Kancijana i Kancijanile, na čelu sa svojim župnikom, vlč. Josipom Mašinom kroz devet dana molili su devetnicu bl. Bulešiću.

Na sam dan stote obljetnice rođenja blaženika svečanom misnom slavlju nazočilo je šezdesetak vjernika iz te i susjednih župa. Posebno svečani ton obilježavanju obljetnice podarila je izvedba tradicionalne Laniške mise.

Župnik je u homiliji istaknuo Bulešićevu posebnu povezanost i njegovu pobožnost prema Gospi Fatimskoj, koju je on posebno štovao jer su se Fatimska ukazanja desila tri godine prije njegova rođenja na isti datum, 13. svibnja 1917. godine. (Txt: G. Krizman)

U vrsarskoj crkvi sv. Martina, od ponedjeljka, 4. svibnja, do blagdana Gospe Fatimske, kada smo u Porečkoj i Pulskoj biskupiji posebno svečano obilježili obljetnicu rođenja bl. Miroslava Bulešića, župljani Vrsara i obližnje župe Gradina svake su večeri uz misno slavlje zajedno molili devetnicu bl. Bulešiću, koja je kulminirala misnim slavljem na samu obljetnicu. U srijedu, 13. svibnja, posebno svečano bilo je u Župi sv. Andrije apostola u Gradini, u kojoj od listopada 2015. godine postoje relikvije blaženika te njegova velika slika, umjetnički portret u prirodnoj veličini, na bočnom oltaru.  Tim župama već desetak godina upravlja isti župnik., vlč. mr. Lino Zohil koji se je i pobrinuo da crkva u Gradini dobije tu vrijednu sliku našega blaženika.

Veliku oltarnu palu, rad akademskog umjetnika Harija Vidovića, blagoslovio je, 18. listopada 2015. godine, porečki i pulski ordinarij mons. dr. Dražen Kutleša, kada su ujedno u glavni oltar te crkve postavljene i relikvije bl. Bulešića. Više o tome možete pročitati na poveznici: http://www.biskupija-porecko-pulska.hr/novosti/1312-gradina-pohrana-relikvija-bl-bulesica-u-oltar-zupne-crkve.html

Nakon održane devetnice i trodnevnice, stota obljetnica rođenja našeg bl. Miroslava Bulešića svečano je proslavljena diljem župa Porečke i Pulske biskupije.

Pulska katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije:

Porečka katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije (bazilika):

Nema događanja