Petak, 19 travnja, 2024
GlazbaNovosti

Posljednja ovogodišnja smotra župnih zborova

U nedjelju, 24. studenoga 2013., šestom ovogodišnjom smotrom završeni su dekanatski susreti župnih zborova u Porečkoj i Pulskoj biskupiji. Na posljednjoj smotri, u kanfanarskoj župnoj crkvi sv. Silvestra predstavili su se pjevači Porečkog i Rovinjsko-kanfanarskog dekanata. Susret je započeo klanjanjem koje je predvodio domaći kanfanarski župnik Izidor Sekicki, a glazbeno animirao kanfanarski zbor. Uslijedili su pojedinačni nastupi zborova. Sudjelovalo je 8 zborova, sveukupno oko 200 pjevača.

Prvi se predstavio zbor iz Vrsara marijanskom pjesmom „Lijepa si Marijo“ te „Aleluja“ Vladana Vuletina. Grkokatolički napjev „Hvalite Gospoda“ i obradu psalma 31 „U tebe se, Gospodine, uzdam“ izveo je rovinjski župni zbor. Župni zbor Ritošin Brig „Sveti Vital“ otpjevao je „Zdravo Marijo“ te „Moj Isus“. Združeni zbor Sveta Marija na Krasu i Kaštel, zbog spriječenosti nisu nastupali u Umaško-oprtaljskom dekanatu, pa su se priključili zadnjem susretu pjesmama „O Vergine purissima“ i „Čuj vruću molbu“. Župni zbor iz Funtane izveo je Schubertov „Svet si Bože“ i „Iznad naših se poljana“, a župni zbor iz Bulešićeve rodne župe Svetvinčenat otpjevao je „Kao Marija“ i „Uzmi kruh“. Katedralni zbor iz Poreča predstavio se pjesmama „Bliže, o Bože moj“ i „Tebe Boga hvalimo“. Posljednji su nastupili domaćini, kanfanarski zbor, sa pjesmama „Pjevajte Gospodinu“ i „Klanjam Ti se smjerno“.

Sve smotre, pa tako i ovu, vodio je pročelnik dijecezanskog Vijeća za liturgiju i crkvenu glazbu, preč. Rudolf Koraca, a na kraju smotre iznio je kratki osvrt na sve ovogodišnje susrete, te na stanje liturgijskog pjevanja u biskupiji. „Kao i svake godine, održan je susret zborova na šest mjesta, veći dekanati sami, a manji dekanati po dva zajedno. Nastupilo je 64 zbora, 1250 pjevača, 11 zborova više nego prošle godine, i 150 pjevača više. Te smotre zborova održavaju se već 18 godina. Početci su bili slabi, no iz godine u godinu broj sudionika raste, i može se reći da je to jedan projekt u biskupiji koji je jako lijepo zaživio. Ljudi se javljaju, žele organizirati susret u svojim mjestima, i gotovo da nema župe u biskupiji koja nema župni zbor. Ljudi se trude, vježbaju, izmjenjuju notne materijale, pjevanje se jako popravilo. Postigli smo svoj cilj, a dijelom je tome tako i stoga jer ne bodujemo, to je jedno druženje; želimo se zahvaliti Bogu za dar pjevanja, moliti sv. Ceciliju da nas hrabri na tom putu. Želim zahvaliti pjevačima koji se toliko odriču i žrtvuju svoje vrijeme kako bi što kvalitetnije pjevali. Ove se godine osjetio veliki napredak, vjerojatno je i beatifikacija Miroslava Bulešića ljude potakla na veći glazbeni angažman. Napose mi je drago što se pojavljuju puno mladih zborovođa i orguljaša što je lijepa nada za budućnost“, rekao je preč. Koraca.