Subota, 20 travnja, 2024

Održan susret članova župnih Caritasa

Prigodno izlaganje održao je vlč. Zvonimir Badurina. Članovima najavljen božićni koncert dijecezanskog Caritasa pod geslom „Istra Bulešiću“

U nedjelju, 17. studenoga 2013., u Pazinskom kolegiju održan je redoviti susret članova župnih Caritasa Porečke i Pulske biskupije.

Nakon predstavljanja programa i uvodnog pozdrava ravnatelja dijecezanskog Caritasa preč. Željka Zeca okupljenima se prigodnim riječima obratio biskup ordinarij mons. Dražen Kutleša.

On je kroz evanđeosku prispodobu o milosrdnom Samaritancu, te pojašnjenje i aktualizaciju likova te prispodobe nastojao okupljenima posvjestiti pravilan pristup potrebitima, kroz milosrdan, ali nadasve aktivan i djelatan stav, na koji nas pozivaju Kristove riječi. Govoreći o dobrom Samaritancu Biskup je istaknuo da iz evanđeoske prispodobe proizlazi kako je on bio osoba od povjerenja te, iako za Židove heretik, bio je altruista, spreman pomoći potrebitome. Mons. Kutleša je nadalje pojasnio nekoliko temeljnih smjernica koje nam sugerira ta prispodoba: pred osobom u potrebi nismo pozvani suditi o okolnostima po kojima je osoba dospjela u poteškoće, već je prije svega potrebno pomoći, svaki je čovjek, bez obzira na bilo koju vrstu pripadnosti, vrijedan pomoći, te naposljetku, istinska samilost je ona koja je izražena djelima a ne ispraznim riječima. Predočivši okupljenima sistematsku teološku analizu prispodobe o milosrdnome Samaritancu mons. Kutleša je svoj intervent zaključio citatom evanđelja „Idite i vi činite tako“.

Uslijedilo je izlaganje vlč. Zvonimira Badurine na temu „Završetak Godine vjere i korak u Novu evangelizaciju“, koje je, kako je rekao, htio biti poticaj na rad i ustrajnost u karitativnom djelovanju članovima župnih Caritasa. Upravo je postojanost u vjeri, predavač istaknuo kao jedan od osnovnih preduvjeta za uspješno i autentično karitativno djelovanje, a takvo može biti samo kada izvire iz Riječi Božje, koja se utjelovila i došla među ljude. Predavač je kroz nekoliko temeljnih enciklika i drugih recentnih pontifikalnih dokumenata naglasio pojedine aspekte karitativnog djelovanja. Vaš rad ne zastarijeva, rekao je predavač obraćajući se okupljenima, i vi kroz Vaš rad imate iskustvo kako Božja ljubav privlači, potiče na djelovanje, a po djelovanju Božje Ljubavi u vama i vi se više otvarate za djelatnu ljubav prema bližnjemu; vjera se rađa iz susreta sa praiskonskom Božjom Ljubavlju i naš je život prosvijetljen u mjeri u kojoj je u nama zaživio susret s Bogom. Citirajući motu proprio „Porta Fidei“ pape Benedikta XVI, predavač je naglasio da vjera raste kada se doživi iskustvo milosti i radosti. Da biste mogli karitativno djelovati u svjetlu Božje riječi potrebno je neprestano i postojano imati pogled uperen u Isusa Krista, prisloniti uho Njegovoj Riječi, ispovijedati istu vjeru, čvrsto stajati na istoj stijeni, zračiti istom svjetlošću i istim pogledom, istom evanđeoskom perspektivnom pronicati stvarnost. Nadalje, potrebno je slijediti naputke Crkve, poznavati nauk, te biti spreman, u svojim životnim okolnostima, životom i riječima svjedočiti. U nastavku je stavljen naglasak na sve veću prisutnost alternativnih duhovnosti koje se nude u suvremenom svijetu; mnogi su od tih krivih zdenaca i privlačniji od pravog, no potrebno je biti kadar razlučiti autentično od lažnoga kako bismo znali izbjeći onečišćene vode, a upozoriti druge na takovu opasnost dobro je djelo. Predavač se nadalje, u svjetlu Biskupske sinode o novoj evangelizaciji i enciklike „Caritas in veritate“, osvrnuo na pojam nove evangelizacije naglasivši potrebu ponovnog oživljavanja vjere kojoj prijeti opasnost da zatamni pod utjecajem novih kulturoloških utjecaja u društvu. Citirajući riječi pape Benedikta XVI. iz enciklike „Caritas in veritate“ vlč. Badurina je naglasio kako čovjek bez Boga ne zna kamo ide, a još je manje sposoban razumjeti tko je on sam, te nastavio, spomenuvši sve rasprostranjeniji ateizam ravnodušnosti, učestali životni stav suvremenog svijeta, u kojem tko nema u srcu Boga nema ni čovjeka.

U raspravi koja je uslijedila biskup Kutleša je spomenuo osnivanje u Vatikanu zasebnog dikasterija za novu evangelizaciju čime je naglašena važnost koja se u Crkvi tome pridaje, jer kako je rekao, lakše je obratiti Afriku gdje ljudi još ne poznaju kršćanstvo, nego europske zemlje poput Nizozemske i Belgije gdje ljudi poznaju katoličku vjeru, ali su se udaljili od Isusovog nauka u tolikoj mjeri da su izglasani i na snazi mnogi zakoni protiv života. Spomenuta je potreba novog žara, novih metoda i novog govora u provođenju nove evangelizacije, a na poseban način, citiran je kardinal Schoenbrun, potrebno je naglašavati načine kako je Bog djelovao kroz živote suvremenih svetaca. Spomenuto je i pitanje stava i načina djelovanja Crkve u učestalim raspravama o pitanju istospolnih brakova i skorog referenduma.

U nastavku su praktične stvarnosti te aktualna pitanja iz domene aktivnosti župnih Caritasa obrađene u četiri zasebne radionice koje su vodili svećenici, a odmah potom izneseni su sažetci rasprava po radionicama. Spomenute su različite problematike sa kojima se članovi Caritasa susreću u svome djelovanju te je potaknuto pitanje potrebe organiziranja tribina, na razini župe ili biskupije, o aktualnim pitanjima u društvu. Posljednja etapa radnog dijela susreta posvećen je redovitim obavijestima, a članovima je ujedno predstavljen božićno koncert u organizaciji dijecezanskog Caritasa koji će se ove godine održati 21. prosinca, u sportskoj dvorani Pazinskog Kolegija, kao završetak Godine vjere i manifestacija posvećenih beatifikaciji Miroslava Bulešića pod geslom „Istra Bulešiću“.